Održana prva međunarodna konferencija Naše more 2019.

22.10.2019, 11:03:55

Ove godine na Pomorskom odjelu obilježavaju se dvije značajne obljetnice - stota obljetnica od utemeljenja časopisa Naše more i 60. obljetnica od početka rada Više pomorske škole u Dubrovniku, a time i visokog pomorskog učilišta. Tim povodom, Pomorski odjel, u suradnji s Pomorskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, organizirao je međunarodnu znanstvenu konferenciju Naše more 2019., koja se održala 17. i 18. listopada 2019. Konferencija je imala za cilj okupiti vodeće akademske znanstvenike, istraživače i praktičare da razmijene svoja vlastita iskustva i rezultate istraživanja o svim aspektima pomorskih znanosti i tehnologije. Prijavljena su bila 63 rada znanstvenika i stručnjaka iz Hrvatske, te država Europe i jugoistočne Azije. Konferencija je otvorena pozdravnim govorima: glavnog urednika časopisa Naše more i predsjedavajućega Konferencije prof. dr. sc. Srećka Krile, dekana Pomorskog fakulteta prof. dr. sc. Alena Jugovića, pročelnika Pomorskog odjela doc. dr. sc. Žarka Koboevića, prorektora Sveučilišta prof. dr. sc. Martina Lazara, te predstavnika Dubrovačko-neretvanske županije Iva Klaića, lučkog kapetana i predstavnika Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Mata Kekeza i gradonačelnika Grada Dubrovnika Mata Frankovića.

Nakon svečanog otvaranja, predavanja su održali pozvani govornici:dr. Juraj Bukša, ACI d.d, prof. Kevin Cullinane, University of Gothenburg, Švedska i dr. Andrzej Montwiłł, Maritime University of Szczecin, Poljska.