Znanstveni rad izv. prof. dr. sc. Nebojše Stojčića u vodećem svjetskom časopisu regionalne ekonomije

13.09.2019, 13:31:59

Izv. prof. dr. sc. Nebojša Stojčić, znanstvenik Odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju Sveučilišta u Dubrovniku, objavio je, u koautorstvu sa dr. sc. Edvardom Orlićem sa Bournemouth University iz Velike Britanije, znanstveni rad „Spatial dependence, foreign investment and productivity spillovers in new EU member states“ u časopisu  Regional Studies indeksiranom u prvom kvartilu (Q1) baze Web of Science (WoS). Članak se može pronaći na poveznici: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00343404.2019.1653451.

Časopis Regional Studies ima IF – čimbenik odjeka 3.074 za 2018. godinu, te je rangiran kao 49 od 363 časopisa u kategoriji „Economics“.

U radu se korištenjem metoda prostorne ekonometrije po prvi put istražuju izravni i neizravni prostorni učinci prelijevanja stranih poduzeća na proizvodnost domaćih dobavljača, rivala i poduzeća kupaca.  Rezultati istraživanja u NUTS3 regijama osam zemalja središnje i istočne Europe tijekom razdoblja 2007. do 2011. ukazuju na negativne učinke u vidu preuzimanja tržišta domaćih rivala unutar i između regija te pozitivne učinke prelijevanja na proizvodnost domaćih poduzeća koja svoje inpute nabavljaju od dobavljača u pretežito inozemnom vlasništvu pri čemu su prostorni učinci nekoliko puta jači od onih koji nastaju unutar regija. Istraživanje je nastalo u sklopu projekta „Mogućnosti reindustrijalizacije hrvatskog gospodarstva – REINDUCE“ kojem je izv. prof. dr. sc. Stojčić voditelj, a radi se o prvom istraživanju hrvatskih znanstvenika u ovom vodećem svjetskom časopisu iz područja regionalne ekonomije.